Telefon Dolandırıcılığı

Son zamanlarda artmaya başlayan telefon dolandırıcılığına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsak ve o dolandırıcılara inanırsak ciddi anlamda maddi zarara uğrayabilirsiniz.

Ne gibi durumlar var?

Telefonda size yöneltilen durumlar şunlar oluyor:

…. Bankasından arıyoruz. Geçen yıl adınıza hediye edilmiş kaza sigortası, bireysel emeklilik gibi banka hizmetlerinden biri söyleniyor. 2. yılında yenilemek mi istersiniz yoksa iptal mi edilmesini istersiniz?
… hastanesinden arıyorum. 1 yıllık sağlık güvencesi sigortasının süresi doldu. Yenilemek ister misiniz?

En tehlikelileri.

…. Hastanemizde yaptırdığınız sigortanın primlerini ödememişsiniz. Kampanyamız dahilinde geçikme faizini silip ….₺ ödeyerek iptal edebilir. Kabul etmezseniz ….₺ ücreti +…₺ faizi +..₺ cayma bedeli gibi ücretleri hesaplayıp yüklü miktarda ödeme yapmak zorundasınız ve hakkınız bilmem nerenin mahkemesine icra davası açılacak diyerek endişeye kapılıp sizden ödeme yapmanızı ve kredi kartı bilgilerinizi istiyorlar. Bunu şahsen yaşadım. Bir anlık dalgınlığa gelsem belki de ödeme bile yapabilirdim. Burada dikkat etmeniz gereken böyle bir şey yaptırmadıysanız gönül rahatlığı ile telefonu kapatabilirsiniz. Eğer böyle bir kaydınız varsa elinizde o hastanenin numarası vardır. Şuan müsait değilim 1 – 2 saat sonra ararsanız ödemeyi yapacağım deyin. O sırada da ilgili hastanenizi ya da sigorta şirketini arayıp bilgi alabilirsiniz.
…Banka hesabınız da olağan dışı bir hareketlilik var derler. Aslında bir banka bu şekilde arayıp sizden bilgi istemez. Banka ile ilgili bu işlemleri yapmayın. İçiniz rahat etmiyorsa hemen kapatıp bankayı arayarak durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Kesinlikle hesap no şifre gibi bir bilgi paylaşmayın.

Peki bunlar bu bilgilere nasıl ulaşıyor?

Bu soruya tahminlerim üzerinden cevap vereceğim.

Olasılıklar:

Dolandırıcılar bu bilgileri daha önceden kayıt olduğumuz sosyal medya hesaplarından, üye olduğumuz dernek vs yerlerden, anketörlerden, (bundan sonra yazacaklarım inşallah öyle değildir)telefon şirketlerinden, bankalardan, hastanelerden, dershanelerden vs gibi yerlerden direk veya sosyal mühendislik yolu ile alıyor olabilirler.
2010 yılında YSK veri tabanından elde edilen bilgiler olabilir. Özellikle adres bilgilerinin buradan alındığını düşünüyorum. Özellikle 2016 Şubat ayında bu veri tabanı tekrar gündeme getirilmiş ve bir çok sitede indirmeye sunulmuştu.
Rastgele telefon numarası deneyerek buluyor olabilirler. Ama bu düşük bir ihtimal. Çünkü inandırmak için ad ve soyad ve adres bilgilerini söylemesi gerekir.

Asıl burada dikkat çeken bir nokta var ki o da nasıl oluyor da çalıştığımız bankayı, gittiğimiz hastaneyi doğru biliyorlar.  Hatta bazen verilen bilgiler üst düzeye çıkıyor bu hayret verici.  Bilgilerimiz ne kadar güvende sorusu akla gelmiyor değil?

Peki yapabileceğimiz ne var?

Şahsen telefonla örneğin bankadan bile aransam kapatıp bankayı ben arıyorum.
Verilen bilgilerde yanlışlık, eksiklik özellikle de güncel değilse telefonu kapatıyorum.
Bazı yerlerde küfür edin gibi bir şey söyleniyor. Sizin yerinizde olsam bunu yapmam. Hem etik değil hem de ileride dava konusu olabilir.
Özellikle telefonunuz izin veriyorsa karşı tarafa da bunu belirterek görüşmenin ses kaydı yapılacak şeklinde uyarın bazıları inanıp kapatıyor.
Durumu emniyet birimlerine bildirebilirsiniz. Fakat bazen bazı polislerin dediği insanı umutsuzluğa düşürüyor. Şahsen bana şikayet etsen de bir şey olmayacak diyen polis oldu.

Not: Bana göre en güvenli yolun 1. durum olduğunu belirteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.