Android Studio için JAVA SE 8 JDK Kurulumu

Merhaba. Yeni yazımda bilgisayara Android Studio için JAVA SE 8 JDK kurulumunu nasıl yapacağımızı anlatacağım. Bildiğiniz üzere Android için kullanabileceğimiz çeşitli diller var. Bunlar; JAVA, C#, C++ vb.

Hangi dili seçeceğiz?

Biz bunlardan JAVA dilini seçeceğiz. Çünkü Android yapısı, fazla ekstra araca ihtiyaç duymaması ve anlaşılması kolay olmasından dolayı. Diğer dillerden C# için Visual Studio kurulumu ve  XAMARIN kurulması gerekiyor. C++  ise NDK olarak geçer ve alt seviye(Donanıma yakın)  uygulamalar için kullanılır. Biraz karışık gelebilir.

Java için ne yapmamız gerekiyor?

Java için Oracle firmasının yayınladığı JDK( Java Develoment Kit) adı verilen kurulumu yapmamız gerekiyor. Bir de bunun JRE kısmı var.JRE( Java Runtime Environment) Java ile yazılan uygulamaların çalışması için kullanılır. Ama biz geliştirme yapacağımız için JDK olanı indirmemiz gerekir. Ayrıca JDK JRE içermektedir.

Peki bir sürü sürüm var hangisi indireceğiz?

Google bunun için J1.8 ve üstünü yüklememizi istiyor bu sebeple JDK 8 olanı kurmamız gerekiyor.

Nereden indireceğiz?

Daha önceden değindimiz gibi Oracle tarafından sunulduğu için ya onların sitesinden ya da alternatif indirme sitelerinden kurulum yapabiliriz. Genellikle programların orjinal sitesinden indirme yapmayı tercih ediyorum.

Site: http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

1

Yukarıda verdiğimiz adrese girerseniz JDK ile ilgili bilgileri gömüş olursunuz. Yanda ekran görüntüsü yer almakta. Tabii bu ekran görüntüsü yazının yazıldığı tarihe ait(31.08.2016). İlerleyen zamanlarda yazıları ve/veya tasarım değişebilir.

Son sürüm olarak verdiğim kısım şu an ki güncel versiyon yer almakta. Yazının yazıldığı tarihtedeki son sürüm JAVA SE JDK 8 Update 102 (JDK 8U102) dir.

İndirme işlemini yapabilmek için ok ile gösterilen kısımdaki Download düğmesine basarak indirme sayfasına geçebilirsiniz. Aşağıda ekran görüntüsü yer almakta.

2Bu sayfada artık indirme yapabilirsiniz. En son sürümün yer aldığı bölüm ile ilgili işlem yapılacaktır. Ekran görüntüsünde kırmızı ile gösterilen alandır. İndirme yapabilmek için öncelikle anlaşmayı kabul etmemiz gerekir. Bunun için kırmızı ok ile gösterilen kısımda yer olan Accept seçenek düğmesine(İngilizce adı: Radio Button) tıklanır. Daha sonra altta yer alan indirme kısmında işletim sisteminiz ve mimariye (32 bit 64 bit)   göre indirme işlemi yapılır.  Windows 64 bit için en altta yer alana tıklanır.

İndirme linki vermiyorum çünkü link ve/veya sürüm değişecektir. O yüzden bu sayfadan indirme yapmanız daha iyidir.

Kurulum için ekran görüntüsü eklemeye gerek duymuyorum çünkü gerçekten de kolay. İndirilen dosyayı çalıştır sonra ileri ileri :).
Bu aşamada Java SE JDK 8 kurulumu tamamlanmış oldu.

Javayı Ortam Değişkenlerine Eklemek

Bunu yapmak gerekmiyor ama bazen sorun çıkabiliyor.Windows için anlatmak gerekirse masaüstünde Bilgisayarım ya da Bu Bilgisayar diye görünün simgeye sağ tıklanır ve özellikler seçilir. Windows 10 için sol tarafta yer alan Gelişmiş Sistem Ayarları kısmına tıklanır. Gelişmiş sekmesinde yer alan Ortam Değişkenleri düğmesine tıklanır. Ortam değişkenleri penceresinde iki bölüm var. Üstteki kullanıcı için altaki ise sistem değişkeni olarak geçmekte.

Burada işlem yapmadan önce javanın yolunu alalım. Bunun için C ye tıklayalım( C sürücüsüne kurulduğunu varsayıyorum) . 64 için Program Files 32 bit için Program Files (x86) klasörüne girelim . Oradan Java klasörüne girelim. Karşımıza gelen klasörlerden JDK olanlardan en günceline tıklayalım.  Daha sonra pencerede yer alan adres çubuğuna tıklayalım ve bu adresi kopyalayalım. Ordam değişkenleri penceresine geçelim. Üstteki kısımda yeni düğmesine basalım karşımıza gelen pencereye aşağıdaki bilgileri girelim. ;

Değişken Adı: JAVA_HOME

Değişken: C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_102

Not: Değiken kısmına sizin kopyaladığınız yazı yapıştırılacak. Yazının yazıldığı tarihteki en güncel sürüm yukarıdaki gibidir.

Daha sonra tamam düğmesine basalım.

İkinci bölüm de listede yer alan Path kısmını bulalım ve çift tıklayalım karşımıza gelen pencerede değişken kısmında yer alan yazı alanına tıklayalım ve en sonuna ; ekleyin sonra da kopyaladığınız yazıyı yapıştırın( Benim ki şu şekildeydi C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_102) . daha sonra \bin\ yazalım. ve tamama basalım.  Ortam değişkenleri penceresindeki tamam düğmesenine basalım ve java kurulumu bitti.

Artık Android Studio kurulumuna geçebiliriz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Kaynakça:

1-http://www.oracle.com

2-https://developer.android.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.