Disk Okunamadı Hatası

a1Zaman zaman harddisklerde karşılaştığımız sorunlardan biri de diskin okunamaması durumu. Yanda yer alan ekran görüntüsüne bakarsanız harici disk Yerel Disk G olarak görünüyor. Fakat 1Tb lık disk olmasına rağmen 0 bayt olarak görüntüleniyor. Sürücüye girmeye çalıştığınız zaman da disk okunamadı tarzı bir hata veriyor. Burada öncelikle şuna karar vermemiz gerekiyor. Ya diski içindekileri kurtarmaya çalışmadan sileceğiz ya da diski bir şekilde kullanılır hale getireceğiz.

Peki disk bu hale nasıl gelebilir?

  • Disk darbe almış olabilir.
  • Yere düşmüş olabilir.
  • Diske yazma işleminde ani kesintiye uğramış olabilir.
  • Yazıcı kafasında problem olabilir.

daha da eklenebilir.

Peki bunu nasıl düzeltebiliriz?

Öncelikle eğer diski düşürme, vurma gibi durumlarda işiniz cidden zor ve profesyonel yardım almanız gerekebilir. Özellikle çizilme tarzı bir ses geliyorsa arıza mekanikseldir ve yapabileceğiniz pek bir şey yok. Eğer yapabiliyorsanız tamir işlemi yapmalısınız ama bunu profesyonel ortamda yapmak daha iyi olacaktır.

Peki bu tarz vurma cizme sesi yoksa iki durum vardır. Ya harddiskin altında yer alan pcb de arıza vardır ya da yazılımsal bir problemdir.

Neler yapabilirim?

Öncelikle harddisk kutusunun ve kablosunun doğru çalıştığından emin olun. Eğer düzgün çalışıyorsa disk onarım işlemi yapmayı deneyin. Disk onarma yazılımsal olarak yapılacak ve komut işlemi diğer bir tabirle siyah ekran kullanılacak. Bunun için ara kısmına cmd yazın. Gelen programın üzerine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştırı seçin. Bu önemli.

Daha sonra kullanacağımız komutu yazacağız. CHKDSK bu komut diski analiz eder ve problem varsa(yazılımsal) düzeltme işlemini yapabilir.  Check Disk olarak adlandırılır. Kullanımı:

CHKDSK [Sürücü Harfi:] /F

Bozuk olan diskin sürücü harfi benim bilgisayarda G:

/F işlemi ise hata varsa onar anlamına geliyor. Komutun son hali şu şekilde(Tekrar söylüyorum bu benim bilgisayar için geçerli siz kendinize göre sürücü harfini değiştirmeniz gerekir.=

CHKDSK G: /F

bunu yazdıktan sonra Enter a basıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz. Hatalar bulunacak ve düzeltilecek. Sonun da disk kullanılır hale gelecektir.
Son olarak bu işlem mekaniksel arızaları çözmez. Bu tarz durumda hardiski çalıştırmaya devam etmek verilerin kurtarılmasını da zorlaştırabileceği gibi imkansız hale de getirebilir.

a2

a3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.