AVG Antivirüs 15 Saniye Taraması Problemi

Durum Hakkında Kısa Bir Bilgilendirme
Asıl konuya geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapma ihtiyacı hissettim. Konumuz antivirüs programlarının gerekliliği ya da gereksizliği olmadığı için bu konu yazımızın dışında kalacaktır. Yazımızın konusu AVG Antivirüs programının 15 saniye tarama özelliği.

Özellik bakımından baktığımızda göze hoş gelen ve korunma açısından da güzel bir özellik aslında. Sistem üzerinde fazla çalışmayan ya da tehdit oluşturma ihtimali olan programların hızlı bir şekilde taranarak kontrol edilmesi güvenlik olarak iyi bir izlenim oluşturmaktadır.Sorun da bu noktada çıkmaktadır. Aslını söylemek gerekirse bu sorun daha çok yazılımcıları ilgilendirmekte. Çünkü yazılan bir programın Debug(Çalıştırılması) edilmesi sırasında bu özellik yüzünden bir gecikme yaşanmakta. Sürekli debug yapılması durumunda ise işler işkenceye dönmektedir. Peki bu sorun nasıl çözülecek?

Çözümlere geçmeden önce resimlerin üzerine tıklayarak büyük hallerini görebilirsinizi hatırlatmak isterim.

Programımızın görüntüsü ve ayarlar kısmı:

Çözümler:

1.Yöntem

Menü düğmesine basınca çıkan menüden Ayarlar seçeneğini seçin. Genel (Ayarlar) Sekmesinde yer alan ‘Cyber Capture’ı etkinleştir seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırın ve Tamam düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

2. Yöntem(Önerilen)Not: 1. Yöntem sorunu çözse de tavsiye edeceğimiz bir yöntem değildir. Çünkü bu tüm uygulamaların taranmasını devre dışı bırakmış olacak ve güvende olmayacaksınız.
Menü düğmesine basınca çıkan menüden Ayarlar seçeneğini seçin. Genel (Ayarlar) Sekmesi aktif olarak gelir ama gelmezse bu sekmeye tıklayın. Sağ kısımda ilgili ayarlar listelidir. Alt kısımda yer alan İstisnalar kısmına tıklayınız. İstisnalar ile ilgili ayarlar gelmiş olmalıdır.

Buradan Dosya Yolları sekmesinde yer alan Göz At düğmesine tıklayarak çalışmanızı yaptığınız klasörün yanındaki tik işaretine tıklayın ve Tamam düğmesine basın. Son olarak alttaki yeşil renkli Tamam düğmesine basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.Not: Eğer bir değişiklik olmaz ise Dosya Yollarının yanında yer alan CyberCapture kısmına da  Programınızı(exe) ekleyiniz ve Tamam düğmesine basınız.
Not: Resimlerde 1. yöntemdeki ayar yapılmış görünüyor. Eğer 1. yöntemi değil de 2. yöntemi kullanacaksanız 1. yöntemdeki ayarı eski haline yani ‘Cyber Capture’ı etkinleştir ‘ seçeneğinin yanındaki tik işaretinin olmasını sağlayınız.  Bu şekilde daha güvende olacaksınız.

3. Yöntem


İlk iki yöntem işe yaramazsa programı onarmayı veya kaldırıp tekrar kurmayı deneyiniz.

Sonuç

Şu an için önerebileceklerim bunlardır. Hâlâ sorun çözülmediyse ya bu şekilde devam edin ya da başka bir antivirüs programı deneyin.  Olası başka bir çözüm varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Son olarak bir hatamız varsa bildirmeniz durumunda gerekli düzeltme yapılacaktır.

İyi Çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.