2020.01 Türkiye İl İlçe Semt Mahalle Posta Kodu Access Veri tabanı

PTT nin sitesinde 2020/01/31 tarihinde güncellenmiş posta kodları yayınlanmış. Fakat bu dosya Excel dosyasıdır. Üzerinde ufak bir çalışma ile tablolar haline getirdim. Yararlanmak isteyenler dilediği gibi kullanabilir. Veriler yazdığım uygulama ile otomatik olarak Access dosyasına aktarıldığı için yanlış olma ihtimali vardır. Aşağıdaki dosyaları kullanırken bu ihtimali dikkate almanızı önemle tavsiye ediyorum.Bu sebeple veri tabanını kontrol etmeden kullanmamanız yararınıza olacaktır. Dosyaları kullanmaktan dolayı oluşabilecek maddi ve manevi tüm zararlar kullanan kişiye aittir. Tarafımca hiçbir sorumluluk alınmayacaktır.

Buradaki dosyalar ders kapsamında öğrencilerin yararlanması için oluşturulduğundan sadece Accces veri tabanı dosyası olarak hazırlanmıştır. MSSQL, MySql, SQLite, JSON, XML vb türlere kendiniz rahatlıkla çevirebilirsiniz. Yine de bir problem yaşarsanız yorum bırakmanız yeterlidir.

İller

2020 yılının Ocak ayına ait verilerdir. Aşağıdaki linkte yer alan veri tabanı dosyasında sadece Türkiye’deki iller yer almaktadır. Id alanları aynı zamanda il plaka kodları olarak verilmiştir. Böylece Id alanını plaka kodu olarakta kullanabilirsiniz.

  1. İller veri tabanı dosyası : İndir

İller – İlçeler

2020 yılının Ocak ayına ait verilerdir. Aşağıdaki linkte yer alan veri tabanı dosyasında sadece İller ve İllere ait İlçeler yer almaktadır. İlişkiler kurulmamıştır.

İller-İlçeler veri tabanı dosyası : İndir

İller – İlçeler – Semtler

2020 yılının Ocak ayına ait verilerdir. Aşağıdaki linkte yer alan veri tabanı dosyasında İller, İllere ait İlçeler ve İlçelere ait Semtler yer almaktadır. İlişkiler kurulmamıştır.

İller-İlçeler-Semtler veri tabanı dosyası : İndir

İller – İlçeler – Semtler – Mahalleler/Posta Kodları

2020 yılının Ocak ayına ait verilerdir. Aşağıdaki linkte yer alan veri tabanı dosyasında İller, İllere ait İlçeler, İlçelere ait Semtler, Semtlere ait Mahalleler ve Posta Kodları yer almaktadır. İlişkiler kurulmamıştır.

İller – İlçeler – Semtler – Mahalleler/Posta Kodları veri tabanı dosyası : İndir

İller – İlçeler – Semtler/Mahalleler/Posta Kodları

2020 yılının Ocak ayına ait verilerdir. Aşağıdaki linkte yer alan veri tabanı dosyasında İller, İllere ait İlçeler ve İlçelere ait Semtler/Mahalleler/Posta Kodları yer almaktadır. İlişkiler kurulmamıştır.

İller – İlçeler- Semtler/Mahalleler/Post Kodları veri tabanı dosyası : İndir

Excel Dosyasının Access Hali

2020 yılının Ocak ayına ait verilerdir. PTT nin verdiği Excel dosyasının Access haline dönüştürülmüş halidir.

Posta Kodları veri tabanı dosyası :                                İndir


Buradaki veri tabanlarını projelerinizde kullanabilirsiniz. Kuru kuru bir teşekkür etseniz yeterlidir. Kendi sitelerinizde kaynak belirterek kullanabilirsiniz.


İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.